Olej CBD a fibromialgia – informacje

Fibromialgia , to choroba charakteryzująca się występowaniem punktów wrażliwych na ucisk, bólem mięśni i stawów.

Typowym dla choroby jest ból odcinka szyjnego i krzyżowego kręgosłupa, bioder, barków, kolan. Ponadto u chorego można stwierdzić: brak koncentracji, bóle głowy, depresję, częste oddawanie moczu, duszności, zespół niespokojnych nóg, nadwrażliwość na silne oświetlenie, wyczerpanie, niemiarową pracę serca, drętwienie górnych i dolnych kończyn, bolesne miesiączki, częste budzenie w nocy, uczucie lęku, trudności w zapamiętywaniu, ból brzucha, wrażliwość na uwarunkowania pogodowe, zmienność wypróżnień.

Przyczyn choroby nie da się określić jednoznacznie. U pacjentów stwierdza się zaburzenia czwartej fazy snu, niskie stężenie serotoniny w płynie mózgowo-rdzeniowym. Uwarunkowania genetyczne, przewlekły silny stres, zakażenie wirusem HIV, zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym również mogą przyczynić się do wystąpienia choroby.

Brak objawów choroby stwierdza się u 25% chorych. Objawy nie ustępują pomimo stosowania środków farmakologicznych. Ustąpienie dolegliwości powoduje zaaplikowanie środków miejscowo znieczulających, termoterapia, oraz leki antydepresyjne, przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe i rozluźniające mięśnie.

W leczeniu fibromialgii stosuje się również zajęcia w ciepłej wodzie, krioterapię, terapię behawioralno-kognitywną, a także ćwiczenia usprawniające umiarkowanej intensywności, wykonywane co najmniej trzykrotnie w tygodniu. Wskazane jest także pływanie, spacery czy jeżdżenie na rowerze.

BADANIA – dawkowanie, skutki i działanie, właściwości – odesłania do publikacji medycznych:

  1. Kliniczny niedobór endokannabinoidowy (CECD): Czy ta koncepcja przedstawia korzyści marihuany w leczeniu migreny, fibromialgii, zespołu nadwrażliwości jelita grubego i innych chorób opornych na leczenie
  2. Używanie konopi indyjskich u pacjentów z fibromyalgią: wpływ na złagodzenie objawów i związanej ze zdrowiem jakości życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here