Olej CBD a miażdżyca – informacje

Miażdżyca (łac. atheromatosisatherosclerosis), inaczej zwana arteriosklerozą, to przewlekła choroba, charakteryzująca się zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w aorcie, tętnicach wieńcowych i tętnicach kończyn.

Czynnikami, które mogą się przyczynić do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowalności, są: uwarunkowania genetyczne, cukrzyca, przewlekła otyłość, palenie tytoniu, nadciśnienie, odpowiedni wiek, słaba aktywność fizyczna, spożywanie tłuszczów, podatność na stres, nadmiar węglowodanów, płeć.

Choroba ta polega na gromadzeniu nadmiernej ilości cholesterolu w błonie wewnętrznej tętnic. Następnie dochodzi do odkładania się soli wapnia i stwardnienia tętnic. W rezultacie tej choroby w ludzkim organizmie dochodzi do zmniejszenia elastyczności tętnic, głównie aorty i jej odgałęzień.

Schorzenie to może spowodować niedokrwienie mózgu, udary, zmiany psychiczne czy spowodować tętniaka.

Do wykrycia tej przypadłości przydaje się badanie ultrasonografem z przystawką Dopplera, koronarografia, tomografia komputerowa.

W leczeniu miażdżycy zastosowanie mają leki obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto stosuje się balonikowanie. W badaniu tym do tętnicy wprowadza się specjalny cewnik. Zakładane są też specjalne rurki wykonane z cienkiej siatki i nasączone specjalną substancją.

Jeśli powyższe metody udrożnienia tętnic nie są skuteczne, to wtedy pacjentowi wszczepia się by-passy. W zabiegu tym pacjentowi pobiera się wycinek zdrowej żyły i wszywa zarówno powyżej, jak i poniżej przeszkody, która blokuje krew.

BADANIA – dawkowanie, skutki i działanie, właściwości – odesłania do publikacji medycznych:

  1. Rola systemu endokannabinoidowego w miażdżycy
  2. Receptory kannabinoidowe w miażdżycy
  3. Potencjalne zastosowanie kannabidiolu w leczeniu syndromu metabolicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here