Olej CBD a zapalenie jelita grubego – informacje

Zapalenie jelita grubego to stany zapalne dotykające końcowego odcinka jelita. Ta część ludzkiego organizmu odpowiada za formowanie kału i dostarczanie go do odbytu. Jest ona ważnym elementem wydalania odpadów powstałych po przemianie materii.

Naukowcy wyróżniają wiele rodzajów zapalenia jelita grubego. Do podstawowych należą zapalenie mikroskopowe, takie jak zapalenia limfocytowe oraz kolagenowe. Towarzyszą im takie objawy jak biegunka, bóle brzucha, obniżenie masy ciała oraz wzdęcia. Najpopularniejszą formą tego rodzaju zapalenia jest zespół jelita drażliwego. Pomimo licznych badań nadal nie jest znana przyczyna powstawania mikroskopowych zapaleń w jelicie grubym. Drugim najczęściej wykazywanym rodzajem zapaleń tej części układu pokarmowego są zapalenia nieswoiste. Są to choroby przewlekłe, mogące mieć wpływ na uaktywnienie raka jelita grubego.

Jedną z chorób należących do nieswoistych zapaleń jelit jest choroba Crohna. Także jej przyczyny nie są dokładnie znane. Objawia się ona:

– bólami brzucha,

– guzowatym oporem odczuwalnym w jelitach,

– niedrożnością jelit,

– przewlekłą biegunką,

– rumieniem i piodermią na skórze,

– zmianami w okolicach odbytu,

– zmianami ocznymi i stawowymi.

Ze względu na brak jednoznacznych przyczyn, nie istnieje także jedno skuteczne lekarstwo na chorobę Crohna, ani inne zapalenia jelita grubego. Najczęściej podejmuje się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Niektórzy chorzy stosują suplementację środkami pochodzącymi z konopi.

BADANIA – dawkowanie, skutki i działanie, właściwości – odesłania do publikacji medycznych:

  1. Kanabidiol w chorobach zapalnych jelit: Krótki przegląd
  2. Kanabidiol zmniejsza stan zapalny jelit, poprzez kontrolę osi neuroimmunologicznych
  3. Kliniczny niedobór endokannabinoidowy (CECD): Czy ta koncepcja przedstawia korzyści marihuany w leczeniu migreny, fibromialgii, zespołu nadwrażliwości jelita grubego i innych chorób opornych na leczenie?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here