Papier z konopi – ekologiczna alternatywa

papier konopny

Uprawa konopi dramatycznie wzrosła w momencie, gdy producenci zaczęli czerpać ogromne zyski z leczniczych kannabinoidów, takich jak CBD. Są to związki zawarte w kwiatach i liściach konopi. Pytanie brzmi: Czy przez odrzucanie pozostałych części rośliny producenci nieświadomie pomijają inne potencjalne korzyści, jakie mogą z nich uzyskać?

Papier konopny wytwarzany jest z łodyg konopi indyjskich, które zawierają długie włókna łykowe i pakuły. Jest to nieco drzewiasta, wewnętrzna część łodygi konopi, która jest idealna do produkcji papieru. Składa się aż z 85% celulozy (główny składnik papieru) w porównaniu do jedynie 35% celulozy, jaka znajduje się w tradycyjnym drewnie. Ponadto, zawiera też mniej ligandów, które muszą zostać usunięte przed procesem obróbki.

Historia papieru z konopi

Papier konopny nie jest niczym nowym. Chińczycy używali go już w I wieku. A do 1883 roku około 90% światowego papieru zawierało włókna konopne. Papier ten posłużył do stworzenia dwóch pierwszych wersji amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, Biblii Gutenberga, rosyjskiej waluty, powieści Marka Twaina, „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i wielu innych.

Zastosowanie papieru z konopi

Po obróbce konopie można przekształcić w cienki i wytrzymały papier, który, w przeciwieństwie do papieru z drewna, nie pęka, nie żółknie ani nie traci na jakości. Co więcej, można również stworzyć miękki papier do codziennych zastosowań, takich jak ręczniki papierowe, czy papier toaletowy.

Wyzwania i okazje.

Jeden z wytwórców konopnego papieru toaletowego w Chinach. Oświadczył, że przerzucenie się na konopie będzie nieuniknione, szczególnie biorąc pod uwagę skalę globalnego wylesiania. Dodał też, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian odnośnie rynku konopi wymaga setek milionów dolarów, woli politycznej i sprytnych zagrywek.

Miałoby to sens, ponieważ branża konopna jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Z tego też względu koszt dla konsumenta nadal jest zbyt wysoki, aby można było go przyjąć na masową skalę. Warto tutaj dodać, że ogólnoświatowe przyjęcie kannabinoidów oraz niedawne wdrożenie ustawy regulującej produkcję rolną w USA, spowodowały przypływ dodatkowej ilości materiałów produkowanych z konopi. A są to materiały, którym przedsiębiorcy przyglądają się dzisiaj z wielkim optymizmem.

Można śmiało stwierdzić, że w dobie tego ekologicznego kryzysu środowiskowego jest to tylko kwestia czasu, aż papier konopny na dobre zadomowi się na rynku.

Dlaczego warto korzystać z papieru konopnego?

Konopie hamują wylesianie

Drzewa odpowiadają za produkcję około 30% tlenu na naszej planecie. Jednak szacuje się, że każdego roku wycinamy około 4 miliardów drzew, tylko aby zaspokoić nasze potrzeby na papier! Wycinanie lasów nie tylko pogarsza jakość powietrza na Ziemi, ale wybija też około 80% roślin i zwierząt, które żyją na wylesianych terenach.

Lasy mają też zasadnicze znaczenie dla długoterminowej ochrony wody i składników odżywczych w glebie. Z kolei dzięki konopiom możemy całkowicie odwrócić proces wylesiania.

Konopie rosną szybciej niż drzewa

W porównaniu z drzewami, które osiągają pełną dojrzałość w wieku 20 – 80 lat, konopie indyjskie osiągają ją w zaledwie 3 – 4 miesiące. Co najlepsze, jeden akr konopi jest w stanie wyprodukować taką samą ilość błonnika, jak jeden akr drzew uprawianych w ciągu 5 lat!

Konopie są lepsze dla naszego zdrowia.

Plantacje sosny, które nie są sadzone z innymi gatunkami drzew, często są przyczyną różnych chorób. Z tego powodu leśnicy muszą rozpylać toksyczne chemikalia, aby zabić szkodliwe dla naszego zdrowia patogeny.

Konopie zawierają ponad 113 kannabinoidów, które wykazują ogromny potencjał leczniczy. Dowody na to można znaleźć w tysiącach artykułów w Amerykańskiej Bibliotece Narodowej.

Konopie użyźniają glebę.

Gleba, na której rośnie nasza żywność, jest niszczona przez sztuczne nawozy, pestycydy i herbicydy. Natomiast konopie nie wymagają żadnych z tych szkodliwych chemikaliów. Co więcej, dysponują też wspaniałą zdolnością przywracania glebom składników odżywczych, jednocześnie usuwając metale ciężkie i toksyny na drodze procesu fitoremediacji.

Konopie poprawiają jakość powietrza

Niezależnie od tego, jakie są opinie w kwestii zmiany klimatu, faktem jest, że nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze jest bardzo niekorzystny dla środowiska i przyczynia się do globalnego ocieplenia. Konopie mają zdolność do sekwestracji i magazynowania CO2 z powietrza i uwalniania tlenu.

Konopie pomagają ratować rośliny i zwierzęta

Zamieniając drzewa na konopie, sprawimy, że lasy w dalszym ciągu będą mogły rosnąć i się rozwijać. Las jest bezpiecznym schronieniem dla roślin i zwierząt, jakiego potrzebują, aby przetrwać. A przerzucając się na konopie, pozwolimy drzewom na wykonywanie ich podstawowej pracy, czyli oczyszczania powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla.

Konopie uprawne są przyszłością

Zmiany w przyrodzie powodują, że ludzie są co raz bardziej świadomi zagrożenia jakie niesie za sobą niszczenie środowiska naturalnego. Produkcja papieru z konopi pozwala zmniejszać wylesianie, co działa z korzyścią dla środowiska.

Dobrą wiadomością jest to, że producentów papieru konopnego przybywa z każdym dniem. Jednak nadal mało rolników uprawia konopie ze względu na niekorzystną opinię na temat tej rośliny.

Im więcej konsumentów będzie dokonywać zakupu papieru konopnego, tym większe będzie zapotrzebowanie na uprawę konopi. A to z kolei będzie prowadzić do niższych kosztów i większej dostępności materiałów konopnych. W efekcie znacznie poprawi się jakość naszego stylu życia i wdychanego przez nas powietrza.

1 KOMENTARZ

  1. Nie rozumiem dlaczego jeszcze konopie nie są uprawiane na skale przemysłową, przecież włókna konopi świetnie się nadają w branży papierniczej i tekstylnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here