Różnice między pastą a olejkiem z konopi

Wielokrotnie pisze się o olejkach konopnych, pomijając inne formy użytkowania tego typu substancji. Jedną z nich są pasty, czyli ekstrakty z konopi o stałej konsystencji. W ich skład wchodzą liczne dodatkowe substancje, niecechujące się jednak aktywnością biologiczną. Innymi słowy: wpływają one na konsystencję, a poza tym nie mają żadnych zastosowań. Stąd też określa się je mianem substancji balastowych.

Ekstrakcja konopi nie jest łatwym procesem. Wytworzenie pasty jest znacznie łatwiejsze niż oleju. Nadal jednak ich ekstrakcja wymaga użycia dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym. Podczas wytwarzania pasty nie używa się żadnych dodatkowych chemikaliów. Poddawane procesom substancje nie są także ogrzewane. Tak powstały produkt powinien cechować się złotawą barwą i jest to najlepszy sposób na uzyskanie dobrej pasty. Jeżeli pasta, z którą mamy do czynienia, posiada ciemną barwę, oznacza to, że:

– została poddana dalszej obróbce, pozbawiającej ją naturalnych właściwości, rozszczepiającej jej najlepsze substancje na wiele w taki sposób, aby można było pomnożyć ilość produkowanego produktu, kosztem jego zanieczyszczenia;

– została wyprodukowana z suszu, który normalnie byłby przeznaczony na odpady (zawierającego pestycydy lub metale ciężkie, pleśniejącego, o bardzo słabych właściwościach;

– producent postawił na ilość, a nie jakość preparatu, stosując za każdym razem te same warunki ekstrakcji i nie selekcjonując produktu końcowego.

Wybór preparatu zawsze należy do konsumenta. Często jednak kieruje się on względami emocjonalnymi lub finansowymi, zamiast rzeczowymi argumentami. Warto jednak skupić się na tych ostatnich, aby otrzymać realnie przydatny do użycia produkt, o skutecznym i bezpiecznym działaniu.

Zarówno pasty, jak i olejki wytwarzane z konopi włóknistych, uznawane są za suplementy diety. Podlegają zatem tym samym regulacjom prawnym, co każdy inny suplement. Mimo to liczni producenci nadal nie wykonują kontroli jakości swoich preparatów. Zasłaniają się oni wówczas informacjami na etykietach, po prostu nie zalecając wewnętrznego użytku produktu. Produkt odpowiedniej jakości powinien zostać zgłoszony do GIS-u, a jego obecność tam łatwo można skontrolować, nawet online.

W jaki sposób można używać past z konopi?

O ile sposoby użycia olejków są oczywiste i powszechnie znane, o tyle o pastach wspomina się znacznie rzadziej. Mają one jednak pewne praktyczne zastosowania. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w przemyśle kosmetycznym. Również liczne czopki z konopi zostały sformowane za pomocą post. Co ciekawe, pasty stanowią również podstawę do wytwarzania takich produktów, jak świeczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here