Terpeny: co to takiego? – w CBD

Badania nad konopiami indyjskimi stale posuwają się do przodu. Upowszechnieniu ulega również wiedza na ich temat. Nadal jednak pozostaje wiele kwestii dotyczących tego zioła, które wymagają wyjaśnień. Należy do nich m.in. specyfika smaku, zapachu oraz barwy konopi, a także ich właściwości. Odpowiedzią na liczne związane z tym pytania są terpeny.

Czym właściwie są terpeny?

Sama nazwa „terpeny” wywodzi się od terpentyny, która cechuje się ostrym zapachem, brakiem barwy oraz słabą rozpuszczalnością w wodzie. Stanowi ona jeden z elementów żywicy drzew iglastych. Terpeny to związki organiczne. Ich wzór ogólny to: (C5H8)n. Posiadają one pewien określony zestaw cech, są związkami: lotnymi, pięcioatomowymi, węglowodorowymi. Istnieją różne podziały tych związków, z czego dwa najpopularniejsze to:

  1. Podział na terpeny łańcuchowe i pierścieniowe.
  2. Podział dokonywany ze względu na wielkość cząsteczek (np.: diterpeny, tri terpeny itd.).

Związki te możemy spotkać w przyrodzie pod wieloma postaciami. Znajdziemy je oczywiście w konopiach, ale nie tylko. Mamy z nimi do czynienia także w przypadku cynamonu czy imbiru.

Terpeny w konopiach – marihuanie

Trudno byłoby opisać dokładnie wszystkie rodzaje terpenów występujących w konopiach. Dotychczas badacze znaleźli już około stu różnych rodzajów tych związków. Warto jednak wspomnieć o kilku najistotniejszych.

Eukaliptol, jak sama nazwa wskazuje, może zostać pozyskany z olejków eukaliptusa. Możemy go jednak znaleźć także w rozmarynie i piołunie. Jego świeży zapach bywa wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Przede wszystkim jednak używa się go przy produkcji kosmetyków.

Kariofilen jest związkiem, którego zapach poczujemy w czarnym pieprzu i goździkach. To silny zapach korzenia. Składa się na niego połączenie α-kariofilenu/ humulenu, β-kariofilenu i tlenku kariofilenu.

Limonen to związek o zbliżonym do cytrynowego zapachu. Używa się go głównie przy wytwarzaniu odświeżaczy powietrza oraz perfum, ale stanowi także świetny dodatek smakowy.

Linalol jest związkiem o zapachu konwaliowym. Stanowi on połączenie likareolu i koriandrolu. Jego główny atutem jest odstraszanie owadów.

Mircen to związek, który spotkamy m.in. w chmielu, koprze lub szałwii. To także jeden z najczęściej spotykanych elementów olejków eterycznych na bazie konopi.

Pinen to kolejny związek, który możemy napotkać w przemyśle perfumeryjnym. Tak jak Linalol  ma właściwości odstraszające owady.

Zastosowanie terpenów

Jak już zostało wspomniane, w samych konopiach znaleziono około stu różnych rodzajów terpenów. Ogólnie w naturze wyróżnia się ich już około 20 tysięcy. Są to niezwykle istotne związki, które wpływają nie tylko na cechy powierzchowne, takie jak smak, zapach czy barwa roślin, ale również spełniają funkcje ochronne. Bez nich rośliny nie byłby w stanie zwalczać bakterii, grzybów oraz różnego rodzaju szkodników. Ich liczne właściwości pozwalają nie tylko na użycie ich w przemyśle kosmetycznym czy spożywczym, lecz także w przemyśle farmaceutycznym.

Prowadzone badania wskazują na pewną synergię zachodzącą pomiędzy terpenami a kannabinoidami. Póki co, jako ich główną funkcję w terapii wskazuje się kwestie związane z aromatami, jednakże stale poszerzająca się na ich temat wiedza być może wykaże także inne istotne zadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here