Zawartość terpenów w konopiach

Jeszcze nie tak dawno temu najczęściej badanym elementem konopi było THC, substancja o działaniu psychoaktywnym. Współcześnie jednak dużo bardziej interesująca jest, cechująca się prozdrowotnymi właściwościami, CBD. Prowadzone na bieżąco badania wykazały także istnienie wielu innych, pozytywnie działających substancji w konopiach. Należą do nich także terpeny, których odkryto dotychczas około 140 rodzajów.

Czym są terpeny?

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że terpeny są olejkami eterycznymi. Nie należą one do kannabinoidów i nie cechują się właściwościami odurzającymi. Niemniej jednak to właśnie gruczoły żywiczne (tak jak w przypadku kannabidoidów) są odpowiedzialne za ich produkcję. Jako olejki eteryczne terpeny wydzielają intensywne zapachy. W przypadku konopi siewnych najbardziej wyrazisty jest zapach niezapylonych kwiatów rodzaju żeńskiego. Terpeny znajdziemy jednak także w chmielu, cynamonie, cytrynach, lawendzie i mięcie pieprzowej.

Do właściwości terenów należą:

– ochrona roślin przed bakteriami i szkodnikami,

– zapobieganie zgubnym wpływom czynników pochodzących z otoczenia na rośliny.

Wykorzystuje się je zatem do wytwarzania preparatów ochronnych i owadobójczych.

Niezwykle często terpeny są mylone z terpenoidami oraz flawonoidami. Przede wszystkim, te dwa ostatnie, są związkami o wiele bardziej złożonymi i rzadziej występującymi.

Synergia

Terpeny, działając w towarzystwie innych związków chemicznych, wspomagają tzw. efekt synergii. W przypadku kannabinoidów oznacza to podniesienie skuteczności działania, a zatem także ich terapeutycznych właściwości. Właśnie dlatego można znaleźć terpeny w licznych olejkach konopnych CBD.

Wybrane terpeny

Jak zostało wspomniane powyżej, istnieje ogromna pula terpenów o różnych właściwościach. Sposób ich działania zależy od struktury oraz stężenia poszczególnych elementów. Dla unaocznienia ich wielorakości przedstawimy poniżej trzy przykłady terpenów.

Limonen

Zapach limonenu można określić jako świeży, cytrusowy. Terpen ten cechuje się niezwykle silnymi właściwościami przeciwgrzybicznymi, co stanowi nieodzowną pomoc w suplementach pochodzenia naturalnego. Podwyższa on także poziom absorpcji u innych terpenów.

Mircen

Zapach mircenu może kojarzyć się z piżmem, goździkami i ziemią. Najhojniej zostały nim obdarowane przez naturę konopie siewne. Dzięki przeciwzapalnym i przeciwbólowym właściwościom, mircen może być używany jako suplement pomocniczy przy wielu terapiach.

Pinen

Zapach Pininu określa się jako sosnowy. Zresztą obficie występuje on w drzewach iglastych. Posiada on bardzo silne właściwości przeciwzapalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here